Úvodná stránka

Soľná jaskyňa

Na predmestí mesta Žilina v Považskom Chlmci v údolí medzi zalesnenými vrchmi neďaleko od Budatínskeho zámku a sútoku riek Kysuca a Váh sa nachádza zrubový drevodom. Krása smrekovej guľatiny sa tu spája s umením rúk slovenských majstrov. Všadeprítomná je aj vôňa dreva. To všetko už samo osebe by stálo za pozornosť, ale je tu niečo viac.

Soľná jaskyňa

Vo vnútri je možné objaviť unikátne rekondičné a liečebné zariadenie – soľnú jaskyňu. Tu v prítmí a za zvukov relaxačnej hudby odpočívajú a liečia sa jej návštevníci. Vdychujú slaný vzduch podobný tomu pri mori, pozorujú deti hrajúce sa v soľnom pieskovisku, alebo len tak relaxujú. Niekedy im oči zablúdia ku jazierku, k stalaktitom visiacim zo stropu alebo k makete banského vozíka naplneného soľou.

Uvoľnenie telesné aj duševné sa priam ponúka…

Naša jaskyňa

Kompozícia

V našej jaskyni nájdete soľ z predhistorických morí vyťaženú z troch poľských baní, kryštalickú soľ z Pakistanu ako aj morskú soľ a soľ z Mŕtveho mora. Obloženie stien je umelecky spracované do farebných obrazcov, ktoré je možné na želanie podsvietiť a vytvoriť tak rozprávkovú atmosféru. Interiér dopĺňajú prvky z borovicového dreva, detské soľné pieskovisko, jazierko so slanou vodou (soľankou) a maketa banskej štôlne s vozíkom naplneným soľou.

Technológia

Podlahové kúrenie zohrieva soľ vysypanú na podlahe, čím dochádza k jej vyparovaniu a tvorbe suchého aerosolu. Pomocou dvoch klimatizačných jednotiek a jazierka udržiavame v jaskyni teplotu okolo 22 °C a vlhkosť okolo 50%. Skrytý mohutný ventilačný systém podľa potreby v okamihu vymení vzduch.

Hygienické opatrenia

O hygienickú nezávadnosť zariadenia sa pravidelnou údržbou stará jeho obsluha. Okrem toho je ventilačný systém vybavený UV lampou a klimatizačné jednotky antibakteriálnymi tabletami. Pravidelne sa používa tiež ozónový generátor.

Certifikáty a povolenia

Na celé technické vybavenie a materiály použité v našej jaskyni máme certifikáty s prehláseniami o zhode s normami platnými v Európskej únii a hygienické atesty. Prevádzku našej jaskyne schválil aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva.

Objednávky a prevádzkový čas

Vzhľadom k tomu, že kapacita Soľnej jaskyne je obmedzená, je vhodné si termín návštevy objednať. Môžete tak urobiť osobne, alebo telefonicky alebo mailom. Soľná jaskyňa je otvorená každý deň v čase od 9,00 do 21,00 hod. Ak si neželáte prítomnosť detí, uveďte to prosím pri objednávke. Pri Vašom príchode si môžete ďalej vybrať osvetlenie a hudbu (pre deti ponúkame rozprávky a detské pesničky). Na Vaše želanie vypneme (alebo zapneme) aj klimatizáciu, ktorá býva zapnutá len ak sú vonku vysoké teploty.

Návšteva

Návšteva trvá 45 minút a začína sa vždy v celú hodinu. Pred vstupom sú pripravené prezúvky alebo jednorazové návleky na obuv, ktoré je nutné použiť. V Soľnej jaskyni sa nachádza 7 – 8 polohovateľných ležadiel LAFUMA. Deti sa zvyčajne hrajú s pripravenými hračkami v detskom soľnom kútiku. Atmosféru dokresľuje relaxačná hudba a rôzna úroveň osvetlenia. Hudbu aj osvetlenie si môžu návštevníci zvoliť.

Náš zrub a jeho okolie

Náš zrub, ktorý v priebehu mája a júna 2005 zrealizovala firma Drevodom Rajec, poskytuje okrem Soľnej jaskyne aj ďalšie služby: soľný miniobchod, v ktorom nájdete soľ v rôznych formách, ale aj iné doplnkové produkty, wi-fi, občerstvenie (studené a teplé nápoje), hygienické zázemie tvoria toalety a umyvárky, v ktorých sa myslí aj na deti (prebaľovací pult, nočníky a sedátka na WC), detské ihrisko a parkovisko.

Fotogaléria.